لکه های پوستی

آناتومی لکه های پوستی

لکه نه تنها یک بیماری شایع پوستی است بلکه در بسیاری از موارد به سختی می توان آن را درمان کرد. در زنان و مردان از تمامی نژاد ها و قومیت ها وجود دارد. در ناحیه ای از پوست که تیره تر است و  بیشتر در افراد میان سال مشاهده می شود.

لکه ها به طور مستقیم توسط سلول های تولید کننده ملانوسیت یا سلول های تولید کننده ملانین ( رنگدانه پوستی ) ایجاد می گردند و یا با تکثیر خود ملانوسیت ها ایجاد می گردند.

به این ترتیب این شرایط نیاز به توجه جدی از سمت بیمار و معالجه کننده دارد. باید ابتدازیبایی پوست و پوست زیبا پوست و عامل ایجاد آن به درستی تحلیل گردد و نیاز به اعمال روش های درمانی خلاق دارد.

علل ایجاد لکه ها :

سه نوع اصلی از لکه ها وجود دارند که بر اساس عوامل بوجود آورنده آنها نامگذاری شده اند.

1 – لکه های بعد از التهاب پوستی ( PIH ) :

مثل لکه های به جا مانده از جوش صورت ، سوختگی سطحی. این نوع لکه ها به مرور زمان با ترمیم خود پوست کمرنگ می شوند و به راحتی قابل درمان می باشند.

2-کک مک ها (Lentigines) :

این لکه ها به نقاط پیری نیز معروف هستند. معمولا در افراد با پوست روشن بعد از 60 سالگی نمایان می شود و در عموم افراد در مجاورت خورشید ( UV ) ایجاد می گردد.

 3- لکه های هورمونی :

لکه هایی که در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می گردد. مثل لکه های دوران بارداری، یا لکه های کم کاری تیروئید یا استفاده از قرص های ضد بارداری یا استفاده از قرص های هورمونی

پوست زیبا و زیبایی پوست

شیوه درمان لک صورت :

 دو دسته از روش های درمان وجود دارد. یکی استفاده کرم های موضعی و دیگری روش های غیر جراحی پوست مثل لیزر.

آنالیز پوست : برای افزایش شانس موفقیت شیوه درمان، جزئیات آنالیز پوست حیاتی است و عوامل بوجود آورنده باید به درستی تعیین گردد ، مثل میزان قرار گرفتن در مقابل نور خورشید، شرایط پزشکی کنونی و گذشته و یا میزان استفاده از قرص های ضد بارداری.

در کرم های موضعی ضد لک ، مواد تشکیل دهنده در فرمولاسیون این کرم ها، با تاثیر بر روی تیروزیناز ( Tyrosinase ، آنزیم تولید کننده رنگدانه پوست ) ، لکه ها را از بین می برند و در بعضی موارد سرعت تولید رنگدانه تنظیم می گردد.

در اغلب کرم های موضعی یکی از 5 ماده اصلی ، Hydroquinone ، Azelaic Acid ، Kojic Acid ، Mandelic Acid یا Niacinamide است و از بین این موارد تنها هیدروکینون توسط FDA آمریکا تایید شده است.

جلوگیری از تولید ملانین بهترین شیوه درمان است و همزمان با استفاده از این کرم های موضعی باید چهار مرحله پاک کردن پوست ، لایه برداری پوست ، مرطوب کردن پوست و محافظت کردن از پوست صورت انجام گیرد.

برای مشاهده بهترین کرم ضد لک و روشن کننده اینجا کلیک کنید.

لکه های پوستی

آناتومی لکه های پوستی
5 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *