زیبایی پوست

واقعیت هایی که شما باید درباره مراقبت از پوست در برابر نور آفتاب بدانید.

واقعیت های پوست

نور آفتاب دشمن شماره یک پوست می باشد. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به طور مکرر در دراز مدت باعث ایجاد انبوهی از آسیب ها به پوست می شود و نور آفتاب مسئول اکثر علامت هایی است که ما آن را پیری می دانیم، همچنین نور آفتاب عامل اصلی بیشتر سرطان های پوستی است و در واقع عامل شماره یک سرطان است. زیرا سرطان پوست بیشتر از سرطان های دیگر شایع است.

واقعیت این است که بیشتر آنچه که ما به عنوان پیری آن را می بینیم به خاطر گذر زمان نیست و این بخاطر آسیب های ناشی از نور آفتاب است که با گذشت زمان اتفاق می افتد. نور آفتاب مسئول بیشتر چین و چروک ها، لک های ایجاد شده با گذشت زمان، بافت های سخت پوست ، و تحلیل رفتن قدرت کشسانی پوست صورت است. در کنار علائم مشهود پیری ، نور آفتاب همچنین به طور چشمگیری مسئول تورم هاییست که از سرخی و قرمزی پوست ، اتساع مویرگی و روزاسه و همچنین دیگر آسیب های ناشی از تورم ایجاد می شود.

واقعیت این است که مراقبت در برابر نور آفتاب به شکل استفاده از ضد آفتاب و اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب، اولین و بزرگترین عامل بازدارنده و کاهنده شانس گرفتاری در مسائل و مشکلاتی است که در بالا به آنها اشاره شد. “آموزش های مراقبت در برابر نور آفتاب” به عنوان اولین اولویت باعث خواهد شد تا شما از مشکلات پوستی زیادی در امان باشید و همچنین باعث خواهد شد تا به طور منطقی بدانید که چه شرایطی باید فراهم شود تا مشکلات پوستی خود را برطرف کنید.

در این مقاله، ما  واقعیت هایی که درباره مراقبت از نور آفتاب وجود دارند را بررسی خواهیم کرد و اینکه چه کاری را باید انجام دهیم تا جلوگیری از آسیب هایی ناشی از نور آفتاب به یک واقعیت تبدیل شود.

1- افراد اغلب آسیب های ناشی از نور آفتاب را با سفر به سواحل بدست نمی آورند.

تعداد زیادی از افراد بر این باورند که آسیب های ناشی از نور آفتاب تنها زمانی اتفاق می افتد که به طور عمدی در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. مشتریانی که به آنها گفته می شود ، “چروک شما به خاطر آسیب های ناشی از نور آفتاب است” اغلب می گویند که آنها هیچوقت به طور عمدی در معرض آفتاب برای گرفتن حمام آفتاب نبوده اند. در حالی که قرار گرفتن عمدی در برابر نور آفتاب قطعا باعث آسیب پوست خواهد شد ، واقعیت این است که آسیبی که امروزه خود را در قالب چروک های پوستی نشان می دهد احتمالا به خاطر میزان بسیار کوچک ذره های نور آفتاب در طی یک مدت زمان طولانی اتفاق افتاده است. بیشتر آسیب هایی که ما از نور آفتاب می بینیم در زندگی روز مره ما اتفاق می افتد ، هنگامی که با بچه هایمان توپ بازی می کنیم و یا هنگامی که در محل کارمان کنار پنجره نشسته ایم.

قرارگیری در معرض نور آفتاب باعث ایجاد تورم می شود که نهایتا به شکل ROS ( گونه های اکسیژن واکنش پذیر یا Reactive Oxygen Species ) که به رادیکال های آزاد معروف هستند در می آید. این مولکول های نا پایدار و مبتنی بر اکسیژن انتقام ویرانی را با دزدیدن الکترون ها می گیرند و باعث اختلال در عملکرد طبیعی سلولی می شوند. رادیکال های آزاد همچنین می توانند باعث تغییر DNA در سلول ها شوند که می تواند باعث مشکلات زیادی از قبیل سرطان گردد. آنها همچنین می توانند ساختار های حفاظت از پوست از قبیل کلاژن و الستین که مسئول حفظ خاصیت کشسانی پوست است را نابود کنند. این آسیب ها با گذشت زمان در کنار هم جمع می شوند و در نهایت منجر به آسیب های پوستی می شوند که ما آن را پیری می خوانیم.

2-مراقبت از پوست باید به یک عادت روزانه تبدیل شود.

در حالی که بسیار مهم است که آموزش های مراقبت از پوست را هنگامی که در فضای آزاد هستیم تمرین و پیاده سازی کنیم ، بسیار مهم است که از آسیب های ناشی از نور آفتاب در زندگی روزمره خودمان جلوگیری کنیم. خیلی از افراد بر این باورند که آنها به ضد آفتاب نیازی ندارند ، زیرا در معرض مستقیم نور آفتاب نیستند. آنها باید یاد بگیرند که همانطور که قبلا گفتیم بیشتر آسیب های ناشی از نور آفتاب که به صورت توده شکل می گیرند توسط نور های محیطی ایجاد می شوند. استفاده از ضد آفتاب به طور منظم و روزانه باعث جلوگیری از سرطان های پوستی و همچنین علامت های پیری ناشی از نور آفتاب می شود.

افراد همچنین به اشتباه بر این باورند که  ضد آفتاب باید چسبنده و بویی شبیه بوی نارگیل داشته باشد. این موضوع احتمالا در گذشته درست بوده اما اکنون توانایی هایی در فرموله کردن و تولید بسیار دقیق و زیبای محصولات ضد آفتاب بوجود آمده است.

3- آسان ترین راه برای افراد به منظور تمرین عملی مراقبت از آسیب های ناشی از نور آفتاب این است که اطمینان حاصل کنید مقدار کمی از ماده ضد آفتاب در مرطوب کننده هایی که روزانه استفاده می کنید وجود دارد.

تقریبا تمام افراد از مرطوب کننده هر روز استفاده می کنند. ساده ترین راه تمرین مراقبت از پوست در برابر نور آفتاب استفاده از یک مرطوب کننده هر روز صبح است که حاوی ماده ضد آفتاب با SPF 15 یا بالاتر باشد. این روش مسئله استفاده از دو محصول به طور همزمان را حذف می کند ، اینکه اول مرطوب کننده استفاده کنید و بعد ضد آفتاب.

یکی از نقش های اصلی متخصص آرایش و زیبایی این است که نوع پوست افراد را مشخص کرده و نیاز های شیوه زندگی آنان را بداند و اطمینان حاصل کند که آنها از مرطوب کننده- ضد آفتاب خوبی برای نیاز های فردیشان با توجه به نوع پوستشان استفاده می کنند. به عنوان مثال یک شخصی با پوست چرب و مستعد داشتن پوستی با منافذ بسته ، باید از یک مرطوب کننده سبک استفاده کند که عاری از هر گونه روغن باشد چرا که باعث بسته شدن منافذ پوست گردیده و باعث ایجاد آکنه می شود. مهمتر اینکه هر شخص باید عاشق وزن و حالت پوشش مرطوب کننده خود باشد. این باعث می شود تا او هر روز از مرطوب کننده خود استفاده کند.

4- طیف اشعه فرا بنفش که توسط ضد آفتاب فیلتر می شود ممکن است مهمتر از میزان SPF باشد.

دو نوع اشعه خورشید که بر روی پوست تاثیر می گذارند UVA و UVB هستند. اشعه های UVB اشعه هایی کوتاه و قدرتمند هستند که در قسمت اتصال اپیدرم و درم متوقف می شوند. آنها مسئول آفتاب سوختگی و اکثر سرطان های پوستی هستند.

اشعه های UVA اشعه های بلند تر با قدرت نفوذ بیشتری هستند که به طور کامل وارد درمیس می شوند. و از پنجره نیز عبور خواهند
کرد. اینها اشعه هایی هستند که منجر به آسیب های مرتبط با پیری می شوند. و باور بسیاری از دانشمندان بر این است که عامل اصلی بیماری ملانوما، بدترین و مرگ آور ترین نوع سرطان پوست می باشند.

برای سالها ، هدف از ضد آفتاب به طور عمده جلوگیری از آفتاب سوختگی بود و ضد آفتاب ها حاوی اجزای محافظت از پوست فعالی بودند که انحصارا اشعه های UVB را فیلتر می کردند. فقط در طی چندین سال اخیر جوامع علمی و دانشمندان  قدرت آسیب اشعه UVA را تشخیص داده اند و ضرورت اضافه کردن مواد فعال ضد UVA را مطرح کردند و همچنین مطالعات و تحقیق و توسعه بر روی مواد فعال جدید و قابل استفاده UVA تقریبا جدید  بوده و اخیرا انجام شده است.

SPF (Sun Protection Factor) مقیاسی است که مشخص می کند یک شخص چه مدت زمانی می تواند در زیر آفتاب باشد بدون اینکه دچار آفتاب سوختگی و یا سرخ شدن (erythemic) شود و در واقع میزان فیلتر طیف UVA را نشان نمی دهد. در حالی که یک کرم با SPF 15 93% اشعه ها را فیلتر می کند و جلوی آنها را می گیرد و SPF 30 تقریبا 97%  از اشعه های UV جلوگیری می کند. اینکه دقیقا چه قسمتی از طیف نور فیلتر می شود به ماده های فعال ضد آفتاب و درصد محتویات آنها بستگی دارد.

ضد آفتاب broad-spectrum حاوی مواد فیلترینگ جهت پالایش و فیلتر هر دو اشعه UVA و UVB  است. هر ماده فعال ضد آفتاب به صورت انفرادی یک بخش متفاوت از طیف فرا بنفش را فیلتر می کند. رایج ترین فیلتر های مورد استفاده برای اشعه UVB ، Octinoxate و Octisalate می باشند. فیلتر های UVA نیز شامل Ecamsule ( Mexoryl  ) و Avo-Benzone ( Parsol->1789 ) ، Octocrylene و Oxybenzone است که بخشی از هر دو طیف را پوشش می دهند. ماده های فعال با گسترده ترین طیف، ماده های فعال فیزیکی هستند، زینک اوکساید و تیتانیوم اوکساید. برای پوشش طیف وسیعتر، بیشتر فرمول ها حاوی ترکیبی از دو یا چند ماده فعال هستند. میزان و انتخاب فیلتر ها برای یک ضد آفتاب با دانستن اینکه آن ماده فعال چه محدوده ای از اشعه UV را فیلتر می کند مشخص می شود. وقتی که چند ماده فعال ترکیب می شوند، بخش وسیعتری از طیف می تواند پوشش داده شود. مسائل دیگر که در فرمول بندی ها به آنها توجه می شود شامل : شرایط استفاده، حساسیت پوست و نحوه یا قابلیت مصرف و نحوه پوشش آن است.

سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) اخیرا برنامه ای جدید پیشنهاد داده که بر اساس آن به ضد آفتاب ها یک امتیاز یا رنکینگ می دهد. این امتیاز به مقدار طیفی که فیلتر می کنند، به علاوه اندازه گیری های SPF بستگی دارد. شرکت های تولید کننده برای به کار بردن این قانون بر روی بسته بندی محصولات، به مقداری زمان نیاز خواهند داشت و بیشتر دانشمندان بر این باورند که این نوع برچسب گذاری بسیار به واقعیت نزدیکتر است تا امتیاز SPF به تنهایی.

5- Tan یا رنگ قهوه ای مایل به زرد ، یک عملکرد سیستم دفاعی بدن در برابر نور آفتاب است.

بیشتر افراد Tan را یک رنگ برنزی قشنگ می دانند. اما Tan در واقع یک عملکرد ایمنی بدن است. Tan یا رنگ برنزی در واقع پوستی است که به شدت جلوی اشعه های مضر و آسیب رسان خورشید را می گیرد. قرار گرفتن در برابر اشعه ماورابنفش یا UV ، تولید ملانین  یا رنگدانه پوستی را با هدف جلوگیری از نفوذ اشعه ها تحریک می کند. بسیاری از افراد معروف و مدل ها روز به روز به آسیب های ناشی از آفتاب آگاه تر می شوند و کمتر پوست خود را برنزه می کنند و درباره جلوگیری از آسیب های ناشی از نور آفتاب صحبت می کنند. و این موضوع در نهایت منجر خواهد شد تا  برنزه کردن پوست به صورت عمدی مورد تشویق قرار نگیرد. سرویس مفید دیگری که وجود دارد ساخت و پیدایش اسپری هایی است که پوست را برنزه می کنند. اگر شما از اسپری های برنزی استفاده می کنید و یا شما آنها را به استفاده از این اسپری ها تشویق می کنید ، لطفا ، به یاد داشته باشید که این رنگ برنزه ها واقعی نیستند و شما را در برابر آسیب های ناشی از نور آفتاب مانند برنزه واقعی در امان نگه نمی دارند.

6- کلاه ها و عینک ها ، ابزارهای مهمی برای جلوگیری از آسیب های ناشی از نور آفتاب هستند.

کلاه ها و عینک ها باعث جلوگیری از قرار گرفتن در معرض اشعه UV می شوند ، این اشعه ها همانقدر که برای پوست ضرر دارند برای چشم نیز ضرر دارند. مطمئن شوید که از عینکی استفاده می کنید که محافظت از اشعه UV در آن تعبیه شده باشد. کلاه ها نیز می توانند باعث جلوگیری از آسیب های پوست سر شوند، مخصوصا در افراد کچل یا افراد دارای موی نازک. امروزه لباس هایی تولید می شوند که قادر به محافظت از اشعه UV هستند و درواقع تا حد قابل ملاحظه ای SPF دارند. در فروشگاه های فروش لباس های ورزشی می توانید از این لباس ها پیدا کنید.

کلاه ها و عینک ها باعث جلوگیری از تنگ کردن و فشردن چشم در زیر نور آفتاب میشود که نهایتا منجر به پیدایش خطوط در ناحیه بین دو چشم و یا زیر ابرو و اطراف چشم می شود.

پوشش های محافظتی بسیار مهم هستند اما جایگزینی برای استفاده از ضد آفتاب به طور روزانه نیستند.

7- محافظت از آسیب های ناشی از نور آفتاب باید از بدو تولد شروع شود.

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب از همان آغاز تولد شروع می شود، بنابراین مراقبت از پوست در برابر آفتاب باید از همان ابتدا شروع شود. مشخص است که نوزادان باید از هر گونه قرارگیری در معرض نور آفتاب به دور باشند. هماطور که نوزادان کم کم شروع به راه رفتن می کنند باید به آنها آموزش داده شود که استفاده از ضد آفتاب قبل از  بیرون رفتن از خانه لازم و ضروری است. دادن عادت های خوب سلامتی از همان آغاز زندگی به کودکان بسیار خوب است.

نوزادان معمولا حساسیت هایی دارند که به مرور بزرگتر و بیشتر می شود. قبل از اینکه برای آنها یک ضد آفتاب بخرید با دکتر متخصص او صحبت کرده و پیشنهادات او را بشنوید.

8- چیزی به نام sunblock وجود ندارد.

واژه subblock برای سال ها به عنوان معادلی برای واژه ضد آفتاب بوده است. سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) قانونی را وضع کرد و اعلام کرد که واژه sunblock فقط باید زمانی استفاده شود که یک ضد آفتاب حاوی یک ماده ضد آفتاب فعال فیزیکی باشد، به نام های زینک اوکساید و تیتانیوم اوکساید. اخیرا FDA اجازه استفاده از واژه sunblock را لغو کرده است. دلیل این اقدام این است که هیچ ماده ای یا محصولی به طور تکنیکی نمی تواند 100% جلوی اشعه های نور را بگیرد. واژه ضد آفتاب واژه ای صحیح برای استفاده در مورد محصولات مراقبت در برابر آفتاب است.

9- همه ی ضد آفتاب ها شیمیایی هستند.

بعضی از شرکت ها محصولات ضد آفتابشان را عاری از هر گونه مواد شیمیایی معرفی می کنند. این یک اصطلاح اشتباه است. همه ی ضد آفتاب ها شیمیایی هستند.  مطلقا محصول یا ماده ضد آفتاب غیر شیمیایی وجود ندارد.

بیشتر این شرکت ها به این واقعیت اشاره می کنند که محصول آنها فقط دارای مواد فعال ضد آفتاب فیزیکی است که باعث منعکس کردن اشعه های آفتاب می شود، بر خلاف مواد فعال ضد آفتاب که اشعه های UV را جذب و خنثی می کنند. در واقع آنها باید برای این نوع محصولات از عناوین “ضد آفتاب های غیر جذبی” یا “ضد آفتاب های فیزیکی” استفاده کنند. اینطور صحیح تر خواهد بود.

10- همه ی مفاهیم پایه ای در مورد مراقبت از نور آفتاب را بدانید.

همانطور که می بینید ما در مورد آفتاب، خطرات آن و اینکه چگونه به بهترین نحو از آسیب های ناشی از نور آفتاب در امان باشیم ، بیشتر و بیشتر یاد می گیریم. اما مطمئن شوید که شما مفاهیم پایه ای مراقبت در برابر نور آفتاب را می دانید.

  • مطمئن شوید که شما از ضد آفتاب به اندازه کافی استفاده می کنید. ضد آفتاب را بر روی 6 یا 7 نقطه در اطراف صورت قرار دهید و به سمت داخل ماساژ دهید. گردن و پشت گردن خود را نیز فراموش نکنید. هنگامی که بیرون هستید به میزان یک اونس ضد آفتاب به طور کامل برای پوشاندن بدنتان در کنار ساحل نیاز است.
  • ضد آفتاب باید حد اقل 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب مورد استفاده قرار گیرد تا بیشترین اثر و کارآیی را داشته باشد. استفاده از ضد آفتاب بعد از اینکه پوست در معرض نور آفتاب، داغ و سرخ شد می تواند منجر به واکنش هایی شود که سوزش پوست را به همراه خواهد داشت.
  • هنگامی که پوست سوخت ، هیچ چیزی نخواهد توانست از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری کند. یک مرطوب کننده پوست در چنین شرایطی فقط ممکن است ظاهر پوست را بهتر کند اما پوست دیگر آسیب خود را دیده است.
  • اگر پوست شما سوخت ، آن را در معرض هوای خنک قرار داده و یا دوش آب سرد بگیرید. از هیچ مرطوب کننده ای تا پوست دوباره به طور کامل گرم نشده استفاده نکنید. استفاده از مرطوب کننده بر روی پوست داغ و یا پوست سوخته باعث خواهد شد تا گرما از پوست مجزا شود.
  • هر آفتاب سوختگی که منجر به مریضی یا بیماری فیزیکی شود و یا منجر به تاول های پوستی شود باید به سرعت توسط یک پزشک مورد بررسی قرار گیرد.
  • همیشه بین ساعت های 10 صبح تا 4 بعد از ظهر ، از قرار گرفتن در معرض آفتاب به طور مستقیم خودداری کنید. در این ساعات خورشید به دلیل نزدیکی به زمین در بیشترین شدت تابش خود است.
  • به وضعیت آب و هوا و هواشناسی منطقه خودتان نگاه کرده و شاخص UV به طور روزانه را بررسی کنید. آب و هوا ، فصل و دما ، همگی می توانند بر شدت نور آفتاب تاثیر داشته باشند.
  • استفاده از یک سرم آنتی اکسیدانت در زیر ضد آفتاب : آنتی اکسیدان های موضعی کمک میکنند تا رادیکال های آزاد ایجاد شده بعد از قرارگیری در معرض نور آفتاب ، خنثی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *