انتشار در

انواع جوش ها یا آکنه های روی پوست

انواع جوش ها و آکنه های پوست

انواع جوش ها یا آکنه ها :

‏آکنه یا جوش صورت مهمترین عارضه پوستی در تمام افراد است. اگر نوع آکنه مشخص شود شیوه های متفاوتی برای جلوگیری از آن وجود دارد.

پوست زیبا و زیبایی پوست

آکنه های شامل دانه چربی :

این جوش های چربی شکل ، چیزی نیستند جز، پرزهای سلولی بسته شده و معمولا در افرادی اتفاق می افتد که ترمیم پوست آنان کند و پوستشان چرب است.
طریقه برطرف کردن : ساده ترین شیوه برطرف کردن این نوع آکنه، افزایش تولید سلول های پوستی از طریق مصرف ویتامین A و مشتقات آن و استفاده از یک پاک کننده لایه بردار ( Exfoliator ) شامل اسید های Salicylic یا Glycolic می باشد.

آکنه های متورم :

شامل انواع نمونه سر سفید ، سیاه یا سرخ رنگ می باشد. معمولا در پوست های چرب بیشتر دیده می شود و در مردان نسبت به خانم ها شایع تر است.

نحوه برطرف کردن : شستشوی صورت دو مرتبه در روز ( توسط محصولی بسیار ملایم که آبرسان نیز باشد ) برای کنترل چربی پوست و با استفاده از ترکیبات Peroxide می توان آنها را به حد اقل رساند.

جوش های کیست مانند ( Cystic Acne ):

این جوش ها آکنه های متورم هستند ولی عمق بیشتری دارند و سخت ترین نمونه جوش ها برای درمان می باشند . معمولا روی پوست اثرات پارگی حتی بعد از بین رفتن آکنه نیز به جا می ماند.

نحوه برطرف کردن : این نوع جوش ها باید در سنین پایین تر و به شدت مقابله گردد. برای مقابله باید از قرص Accutane و از ترکبیات پراکسی اسید ها برای شستشو استفاده گردد. اگر به درستی و با تغذیه مناسب جلوگیری نگردد ، به شدت غیر قابل کنترل می شود.

جوش های هورمونی :

این هورمون ها در زنان سنین 20-30 و در مردان قبل از سن 24 سالگی اتفاق می افتد. در مورد زنان استفاده از قرص های ضد حاملگی کمک بزرگی می تواند باشد و در مورد مردان ، ورزش و قرص Spironolactone که داروی کنترل هورمون مردانه است بسیار موثر است.

در مورد تمامی جوش ها از کندن و بازی کردن و لمس کردن آنها جدا باید خود داری شود ، چرا که آنچه به جا می ماند فقط پوست پاره شده می باشد.

آیا این مطلب مفید بود ؟

1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز (6 رای، میانگین امتیاز4٫00 از 5)
4 6
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 5 =